Skip to content

Hard-to-find brands in one shop

Brands that are hard to find in your country — all in one shop

Help & contact
  • Ireland (EUR €)
Medpak
Account Cart
  • Vitamins & Supplements
    • Vitamins & Supplements
    • Amino Acids

      Amino Acids

      All Amino Acids →
      • L-Arginine
      • L-Carnitine
      • L-Carnosine
      • L-Citrulline
      • L-Glutathione
      • L-Glutamine
      • L-Lysine
      • L-Proline
      • L-Theanine
      • L-Tryptophan
      • L-Tyrosine
      • N-Acetyl Cysteine (NAC)
      • All Amino Acids →
    • Antioxidants

      Antioxidants

      All Antioxidants →
      • Alpha Lipoic Acid
      • Astaxanthin
      • Coenzyme Q10 (CoQ10)
      • Lutein & Zeaxanthin
      • Quercetin
      • Resveratrol
    • Herbs

      Herbs

      All Herbs →
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberine
      • Cascara Sagrada
      • Cat's Claw (Uña de Gato)
      • Curcumin & Turmeric
      • Dandelion Root
      • Devil's Claw
      • Echinacea
      • Garlic
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Saw Palmetto
      • Red Clover
      • Rhodiola
      • Tribulus
      • All Herbs →
    • Minerals

      Minerals

      All Minerals →
      • Chromium
      • Calcium
      • Iodine
      • Iron
      • Magnesium
      • Potassium
      • Selenium
      • Silica
      • Zinc
      • All Minerals →
    • Vitamins

      Vitamins

      All Vitamins →
      • Vitamin A
      • Vitamin B
      • Vitamin C
      • Vitamin D
      • Vitamin E
      • Vitamin K
      • Multivitamins
    • Fish Oil & Omegas (EPA DHA)
    • Collagen
    • Probiotics
    • Melatonin
    • Greens & Superfoods
    All Vitamins & Supplements →
  • Health Goals
    • Health Goals
    • Brain & Cognitive
    • Bone, Joint & Cartilage
    • Cardiovascular
    • Detox & Cleanse
    • Digestive System
    • Energy
    • Eye & Vision
    • Hair, Skin & Nails
    • Immune System
    • Kidneys & Urinary System
    • Respiratory System
    • Sleep
    • Weight Loss
    • Men's Health
    • Women's Health
    All Health Goals →
  • Sports
    • Sports
    • Carbohydrates

      Carbohydrates

      All Carbohydrates →
      • Carbo
      • Energy Gels
      • Isotonic Drinks
    • Creatine

      Creatine

      All Creatine →
      • Creatine Malate
      • Creatine Monohydrate
    • Pre-Workout

      Pre-Workout

      All Pre-Workout →
      • Pre-Workout Stimulants
      • Pre-Workout Pump
      • Pre-Workout Shots
      • Stimulants
    • Protein Powders

      Protein Powders

      All Protein Powders →
      • Vegetable Protein
      • Whey Protein Blends
      • Whey Protein Concentrate (WPC)
      • Whey Protein Isolate (WPI)
    • Weight Gainers

      Weight Gainers

      All Weight Gainers →
      • Gainers
    • Fat Burners
    • Regeneration
    • Testosterone Boosters
    All Sports →
  • Beauty
    • Beauty
    • Bath & Shower

      Bath & Shower

      All Bath & Shower →
      • Bath Accessories
      • Bath Bombs & Salts
      • Body Scrubs
      • Shower Gels
      • Soaps
    • Body Cosmetics

      Body Cosmetics

      All Body Cosmetics →
      • Deodorants & Antiperspirants
      • Lotions, Butters, Creams & Body Oils
    • Facial Cosmetics

      Facial Cosmetics

      All Facial Cosmetics →
      • Eye Creams
      • Face Creams
      • Facial Acids, Oils and Serums
      • Facial Cleansing
      • Hydrolats, Mists and Tonics
      • Masks & Clays
    • Hands & Feet

      Hands & Feet

      All Hands & Feet →
      • Corn, Callus & Bunion Treatments
      • Foot Care
      • Hand Care
    • Hair Cosmetics

      Hair Cosmetics

      All Hair Cosmetics →
      • Conditioners
      • Hair Colouring
      • Hair Masks
      • Hair Oils, Serums & Sprays
      • Shampoos
    • Intimate Hygiene

      Intimate Hygiene

      All Intimate Hygiene →
      • Gels & Soaps
      • Pads, Pantyliners, Tampons
    • Oral Care

      Oral Care

      All Oral Care →
      • Mouthwashes
      • Toothbrushes
      • Toothpastes
      • Replacement Brush Heads
    • Sun Protection

      Sun Protection

      All Sun Protection →
      • Sun Creams, Lotions
    All Beauty →
  • Makeup
    • Makeup
    • Face Makeup

      Face Makeup

      All Face Makeup →
      • BB & CC Creams
      • Foundations
      • Cushion Foundations
      • Other Face Makeup
    • Lip Makeup

      Lip Makeup

      All Lip Makeup →
      • Lipsticks
      • Lip Tints & Glosses
      • Lip Care
    • Eye Makeup

      Eye Makeup

      All Eye Makeup →
      • Mascaras
    • Makeup Tools & Accessories
    All Makeup →
  • Mother & Baby
    • Mother & Baby
    • Pregnancy & Mother

      Pregnancy & Mother

      All Pregnancy & Mother →
      • Planning & Tests
      • Pregnancy Care
      • Health in Pregnancy
      • Breastfeeding
      • Skin & Body Care
    • Feeding Children

      Feeding Children

      All Feeding Children →
      • Bottle Teats
      • Bottles
      • Cups
      • Feeding Accessories
      • Food Storage
    • Children Health
    • Children Hygiene
    • Children Nutrition
    • Pacifiers
    All Mother & Baby →
  • Home
    • Home
    • Aromatherapy

      Aromatherapy

      All Aromatherapy →
      • Diffusers & Nebulizers
      • Essential Oil Sets
      • Essential Oil Singles
      • Fragrance Oils
      • Incense Sticks
    • Hearing Protection

      Hearing Protection

      All Hearing Protection →
      • Ear Muffs
      • Earplug Accessories
      • Earplugs
    • Home Care & Cleaning

      Home Care & Cleaning

      All Home Care & Cleaning →
      • Bathroom Cleaners
      • Eco Zone 🍃
      • Kitchen Cleaners
      • Laundry Products
      • Multi-purpose Cleaners
      • Odour Neutralisers
    • Insect & Tick Protection

      Insect & Tick Protection

      All Insect & Tick Protection →
      • Electronic Tick Repellents
      • Insect Repellents
    • Pets

      Pets

      All Pets →
      • Pet Accessories
      • Pet Food & Treats
      • Pet Grooming & Hygiene
      • Pet Supplements
      • Tick & Flea Protection
    • Sauna Accessories

      Sauna Accessories

      All Sauna Accessories →
      • Sauna Essential Oil
      • Sauna Tools & Equipment
    • Water Filtration & Bottles

      Water Filtration & Bottles

      All Water Filtration & Bottles →
      • Water Bottles
      • Water Filters
    All Home →
  • Health
    • Health
    • Healthy Food & Nutrition

      Healthy Food & Nutrition

      All Healthy Food & Nutrition →
      • Beverages & Drink Mixes
      • Breakfast & Cereals
      • Coffee & Tea
      • Cooking Oils & Vinegars
      • Healthy Drinks & Juices
      • Healthy Snacks
      • Herbs & Spices
      • Jams, Honey & Sweet Spreads
      • Nut Butters
      • Pasta & Noodles
      • Sauces & Seasonings
      • Sports Nutrition
      • Sugar Alternatives
      • All Healthy Food & Nutrition →
    • Sexual Health & Wellness

      Sexual Health & Wellness

      All Sexual Health & Wellness →
      • Condoms
      • Lubricants & Intimate Care
      • Adult Wellness Products
    • Medical Supplies & Tests
    All Health →
  • Brands
    • Brands
    • Our Brands
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Top Brands
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • New Brands
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
    All brands A–Z →
  • Sale
  • Immune Season
  1. Home
  2. Makeup
  3. Lip Makeup
  4. Lip Tints & Glosses

Lip Tints & Glosses

(8 products)
  • Lipsticks
  • Lip Tints & Glosses
  • Lip Care
  • Most relevant
  • Best selling
  • Alphabetically, A-Z
  • Alphabetically, Z-A
  • Price, low to high
  • Price, high to low
  • Date, old to new
  • Date, new to old
View as

  • vitamins, minerals, probiotics and skin care for autumn



    Check Now
  • Peripera Ink Airy Velvet 23, In The Peachlight - 4 g
    16% off

    Peripera

    Peripera Ink Airy Velvet 23, In The Peachlight - 4 g

    No reviews
    Sale price €8.09 Regular price €9.59
    Unit price€2.02 /g
    View details
  • Peripera Ink Velvet 26, Well-Made Nudee - 4 g Peripera Ink Velvet 26, Well-Made Nudee - 4 g Peripera Ink Velvet 26, Well-Made Nudee - 4 g
    Sold out

    Peripera

    Peripera Ink Velvet 26, Well-Made Nudee - 4 g

    No reviews
    Regular price €8.99
    Unit price€22.48 /10g
    View details
  • Peripera Ink Velvet 22, Bouquet Nude - 4 g Peripera Ink Velvet 22, Bouquet Nude - 4 g Peripera Ink Velvet 22, Bouquet Nude - 4 g
    20% off

    Peripera

    Peripera Ink Velvet 22, Bouquet Nude - 4 g

    No reviews
    Sale price €7.59 Regular price €9.49
    Unit price€1.90 /g
    View details
  • Peripera Ink Airy Velvet 003, Cartoon Coral - 4 g Peripera Ink Airy Velvet 003, Cartoon Coral - 4 g Peripera Ink Airy Velvet 003, Cartoon Coral - 4 g

    Peripera

    Peripera Ink Airy Velvet 003, Cartoon Coral - 4 g

    No reviews
    Regular price €9.99
    Unit price€2.50 /g
    View details
  • Rom&nd Glasting Water Tint 05 Rose Splash - 4 g Rom&nd Glasting Water Tint 05 Rose Splash - 4 g
    11% off

    ROM&ND

    Rom&nd Glasting Water Tint 05 Rose Splash - 4 g

    No reviews
    Sale price €9.99 Regular price €11.19
    Unit price€2.50 /g
    View details
  • Heimish Ever Glow Gloss Lip Tint, 05 Bashful Mauve - 3.2 g Heimish Ever Glow Gloss Lip Tint, 05 Bashful Mauve - 3.2 g Heimish Ever Glow Gloss Lip Tint, 05 Bashful Mauve - 3.2 g
    New arrival

    Heimish

    Heimish Ever Glow Gloss Lip Tint, 05 Bashful Mauve - 3.2 g

    No reviews
    Regular price €7.09
    Unit price€221.56 /100g
    View details
  • Rom&nd Glasting Water Tint 03 Brick River - 4 g Rom&nd Glasting Water Tint 03 Brick River - 4 g
    15% off

    ROM&ND

    Rom&nd Glasting Water Tint 03 Brick River - 4 g

    No reviews
    Sale price €9.51 Regular price €11.19
    Unit price€2.38 /g
    View details
  • Rom&nd Glasting Water Tint 04 Vintage Ocean - 4 g Rom&nd Glasting Water Tint 04 Vintage Ocean - 4 g
    10% off

    ROM&ND

    Rom&nd Glasting Water Tint 04 Vintage Ocean - 4 g

    No reviews
    Sale price €10.07 Regular price €11.19
    Unit price€2.52 /g
    View details

Lip Tints & Glosses for Effortless Beauty

Add dimension and shine to your smile with Medpak's curated collection of lip tints & glosses, where innovation meets wearability in every formula. These modern lip products have revolutionized daily beauty routines, offering lightweight color and lustrous finishes that enhance rather than mask your natural lip beauty. With over 10 years of experience serving beauty enthusiasts across Europe, we've selected the finest tints and glosses from Korean beauty pioneers and international brands that understand today's desire for comfortable, long-lasting lip color.

Revolutionary Lip Tints for Natural Beauty

Lip tints represent a breakthrough in lip color technology, delivering buildable pigmentation that stains lips for extended wear without the heavy feel of traditional lipsticks. Our collection features various tint formulations including water tints, oil tints, and velvet tints, each offering unique benefits and finishes. These innovative products adapt to your lips' natural pH, creating personalized color that looks different on everyone while maintaining beautiful, even wear throughout the day.

Korean beauty brands have perfected lip tint formulations that provide vivid color payoff while feeling virtually weightless on lips. Many tints in our collection feature gradient-friendly formulas perfect for creating the popular "blurred lip" effect, where color concentrates at the center and softly diffuses outward for a youthful, just-bitten appearance.

Glosses That Care While They Shine

Modern lip glosses have evolved far beyond the sticky formulas of the past, offering sophisticated shine with comfortable wear. Our gloss collection includes plumping formulas with peptides and hyaluronic acid, nourishing options enriched with vitamins and natural oils, and long-wearing glosses that maintain their shine without constant reapplication. These advanced formulations prove that glossy lips can be both beautiful and practical for everyday wear.

The versatility of today's glosses makes them perfect for multiple uses. Wear them alone for a natural shine, layer over lipstick for added dimension, or apply to the center of lips for a fuller appearance. Many glosses in our selection feature innovative applicators designed for precise application without overflow, ensuring professional results every time.

Hybrid Formulas Combining Tint and Gloss Benefits

Experience the best of both worlds with hybrid lip products that combine the lasting power of tints with the luminous finish of glosses. These innovative formulas deliver buildable color that sets to a comfortable, non-transferring base while maintaining a glossy appearance. Oil tints, in particular, offer exceptional comfort with their nourishing base that conditions lips while providing beautiful, translucent color.

Many hybrid products in our lip tints & glosses collection feature unique textures that transform upon application. Water-based formulas that feel refreshing initially before setting to a long-wearing stain, or cushion-tip applicators that deliver the perfect amount of product for gradient effects, showcase the innovation driving modern lip product development.

Choosing Between Tints and Glosses

Selecting the ideal lip tint or gloss depends on your lifestyle and desired finish. Tints excel for long-wearing color that survives meals and drinks, making them perfect for busy days when touch-ups aren't possible. Glosses offer immediate impact with their light-reflecting properties, ideal for creating the illusion of fuller lips or adding sophistication to any look. Many beauty enthusiasts find that having both tints and glosses in their collection provides maximum versatility for different occasions.

For best results, prepare lips with products from our dedicated lip care range, ensuring smooth application and enhanced product performance.

Application Techniques for Tints and Glosses

Mastering lip tint and gloss application unlocks their full potential for creating diverse looks. For tints, the gradient technique involves concentrating color at the center of lips and blending outward with fingertips or a brush for a soft, diffused effect. Full-lip application creates bold impact, while strategic placement can correct lip asymmetry or create the illusion of different lip shapes.

Gloss application techniques range from minimal center-lip placement for subtle fullness to complete coverage for maximum shine. The key lies in understanding how light interacts with gloss to create dimension, using this knowledge to enhance your natural lip shape or create entirely new effects.

Quality Selection at Medpak

Our commitment to offering exceptional lip tints & glosses reflects our understanding of modern beauty needs. Each product in our collection undergoes careful evaluation for quality, performance, and ingredient safety. We partner with trusted suppliers to ensure authenticity, bringing you genuine products from brands recognized for innovation in lip color technology.

International customers particularly appreciate our selection of travel-friendly tints and glosses that perform consistently across different climates. Whether you're in humid Amsterdam or dry Milan, our lip products maintain their performance and comfort, making them reliable choices for any destination.

Explore our complete lip tints & glosses collection today and experience how these innovative formulas can transform your lip game. From barely-there tints perfect for no-makeup days to high-impact glosses for special occasions, find products that celebrate your unique style. Complete your lip look with items from our broader makeup collection and enhance your natural beauty with our facial treatments for a radiant complexion that complements your perfect pout.

Medpak

Discover Medpak – your trusted destination for premium health and wellness products since 2014. We provide meticulously selected supplements, fitness accessories, and cosmetics from Krakow, Poland to customers across Europe.

  • Facebook
  • Instagram
  • Ireland (EUR €)

Information

  • Privacy Policy
  • Refund Policy
  • Terms of Service
  • Withdrawal Request
  • Suggest a product

Customer Service

  • About Us
  • Payment Info
  • Shipping info
  • Returns & Replacements
  • Impressum
  • Blog
  • Our Wholesale Site
  • Contact

Contact

Phone: +48 12 446 64 99

Mail: info@medpak.shop

Monday - Friday: 08:00-16:00

Contact Us Now

© 2026 Medpak.
Payment methods accepted
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Choose options

Item added to your cart.

View cart